Cviky na doplnění běžeckého tréninku

Ať již s běháním začínáte nebo jste zkušený běžec, ambasador běhání Form Factory Michal Burian si pro vás připravil tři cviky, které stojí za to zařadit do svého tréninkového plánu, jelikož jsou osvědčené a pomohou tak ještě zlepšit váš výkon!

1. „Běžecký“ plank

„Běžecký“ plank je jednou z mnoha variant planku, při kterém na natažených pažích přitahujete střídavě kolena k hrudníku.

Začínáme ve vzporu ležmo. Je potřeba si při provedení dát pozor na rovná záda, hlava je v prodloužení těla a pánev není ani vysazená. Po zaujmutí výchozí pozice střídavě přitahujte plynulým tahem kolena k hrudníku.

Tento cvik je výborný na posílení středu těla, což jsou svaly, které jsou důležité pro správné držení těla, což oceníte nejen pro správnou techniku běhu.

4 série x 30 s

 2. Glute bridge

Glute bridge neboli pánevní most je cvik zaměřený především na hýžďové svaly, ale aktivujeme při něm i hamstringy, přitahovače stehen a čtyřhlavé svaly stehenní opět využívané při běhání.

Lehněte si na záda a položte ruce na zem, poté umístěte nohy tak, aby v horní pozici lýtka se stehny vytvořily úhel 90 stupňů. Následně zvedněte pánev směrem ke stropu a nezapomeňte, že záda musí být zpevněná. V horní části zatněte hýždě, chvíli vydržte, povolte a opakujte.

4 série x 30 s

3. Plavání na břiše

Poslední cvik bude zaměřený na svalstvo zad, které je také důležité pro správné držení těla.

Opět začneme vleže na břiše s mírně zvednutýma nohama. Poté zvedneme ruce a provádíme pohyb jako při plavání plaveckého způsobu prsa.

4 série x 30 s

 

Nezapomeňte vnímat svoje tělo a přizpůsobit mu trénink individuálně.

Nezapomeňte nás sledovat, jelikož pro vás připravujeme další tipy, cviky, videa i workshopy.

 

 

Michal Burian

Ambasador běhání Form Factory

Je vytrvalostní běžec, fitness trenér a učitel, který se stal ambasadorem běhání Form Factory. Michal vystudoval Pedagogickou fakultu UK se zaměřením na tělesnou výchovu, sport a biologii. Již od svého mládí se soustředí na zdravý životní styl a sport. Mezi závody, které si vybírá patří tratě od 5 kilometrů až po maraton, příležitostně také triatlon nebo běh na lyžích. Mezi jeho osobní rekordy patří 10 km (34:17), půlmaraton (1:15:22) a maraton (2:44:00). Jeden z jeho největších posledních úspěchů je 3. místo v závodu Liberec Nature Run v roce 2018 a jeho obhájení v roce 2019, dále 1. místo na ¼ maratonu ve Zlíně a 3. místo v O2 pražské štafetě v rámci série Runczech.