Nový rok je tady!

Nový rok je tady! A ve světě fitness to znamená jediné. Teď to opravdu začne. Nový rok totiž znamená u mnoho lidí také bilancování roku minulého a nastavení toho současného. „Chci začít dělat to a to, podívat se sem a sem a vypadat tak a tak…“ Většina si tak dá osobní cíl, tedy své osobní předsevzetí. A mnoho lidí také bohužel vyhoří, protože na to nejdou, jak se říká, od lesa. A co se týče fitness, tak to neplatí dvojnásob, ale desetinásob. A jak zní moje rady, aby se tak nestalo?

1. Nepřepalte start

„Chci to teď, hned, nejlépe zítra.“ 2. ledna už tito lidé netrpělivě čekají, než se otevřou brány jejich oblíbeného obchodu, vběhnou do něj a nabírají sportovní věci po kilech. Výbava za deset tisíc na jejich první trénink je na světě, a to i v případě, že to bude jejich první pohybová aktivita za posledních 10 let a možná i ta zase na 10 let dopředu poslední. To samé pak platí i o návštěvě fitness centra. V časopise pro ženy totiž psala jedna velmi erudovaná redaktorka, že nejlepší na hubnutí je cardio. A tak se potí a potí a dřou, klidně 6x týdně. Tělo bolí, klouby vržou, jen to číslo na váze je pořád stejné. A tak to vzdají a nechají to zase na přes rok. Ani byste nevěřili, jak rapidní pokles má návštěvnost klubů, když porovnáte první a poslední lednový víkend.
Moje rady zní: na první návštěvu fitness centra vám postačí obyčejné sportovní oblečení, pevné boty, ručník, lahev s vodou a dobrá nálada. Nic nepřehánějte. Ze začátku postačí i půl až tři čtvrtě hodinka cvičení 3x týdně v klidném tempu. Poté začněte pomalu zvyšovat zátěž a čas.

2. Nejezte jako králíci

Už jsem toho byl svědkem snad tisíckrát. Téměř každý, kdo chce shodit pár kilo tuku ze svých rezerv, se okamžitě mění v králíka. „Budu jíst pouze a jenom zeleninu a nic jiného, k čemuž mi domáhej bůh!“ Ano přátelé, zelenina je zdravá, ale my jsme od přírody všežravci. Naše tělo potřebuje i ostatní živiny z potravin a ne jenom ze zeleniny. Nastavte si proto takový jídelníček, který bude pestrý a plný kvalitního jídla. Kvalitní tuky, bílkoviny i sacharidy pomůžou zvýšit vaší energii, vitalitu a postupně zlepší vaše tělo jako celek.
Moje rada zní: na každého platí něco jiného, a tak to, co pomáhá dostat se do formy vašim přátelům, nemusí fungovat na vás samotné. Nechte si udělat test na potravinové intolerance, ať nejíte něco, co vašemu tělu třeba úplně škodí, a poraďte se s odborníkem skrz výživu, který vám pomůže jídelníček rámcově sestavit.

3. Všeho s mírou

Jako všechno, tak i lidské tělo potřebuje čas. Cvičení je změna, kterou pro něj představuje obrovská zátěž. Musí najednou nastartovat pochody, které roky nemělo potřebu využívat. Při pohybu se v něm dějí věci, které neumí samo popsat a už vůbec ne s nimi efektivně pracovat. Projevit se to může jakkoliv. Můžete být unavení, smutní, podráždění nebo naopak plný života a energie. Každý člověk je unikátní a z tohoto pohledu se svým tělem také musí pracovat. Zkoumejte své tělo, postupně ho testujte a analyzujte, co vám dělá dobře a co nikoliv.

4. Nebojte se zeptat

Ve všech našich klubech máme trenéry, kteří vám rádi poradí. Pomůžou vám nastavit reálný stravovací režim na základě předchozí diagnostiky. Řeknou vám, co dělat a naopak nedělat při fyzické úrovni, kterou zrovna disponujete. Několikanásobně zkrátíte dobu, kterou byste se formou pokusu a omylu drápali na vrchol sami. Nebudete ve fitness centru ztracení, vaše tréninky nebudou rutina a budete se do fitness centra o to víc těšit.